image

PeyamaKurd -  İran güvenlik güçleri geçen hafta 9'u kadın 66 Kürt aktivisti herhangi bir gerekçe göstermeden gözaltına aldı. Çoğu aile gözaltına alınan çocuklarının nerede olduğuyla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değil. 

İran'da kadın hakları savunucusu Kürt aktivist Ferzane Celalî de 23 Şubat 2017'de Kirmanşah'ta gözaltına alınmıştı. Daha sonra serbest bırakılan Celalî, Türkiye'ye geldi.

“Kaçırılanların çoğu işkence ile öldü”

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, İran'da Kürtlere yönelik başlatılan yeni gözaltı dalgasında 9'u kadın olmak üzere en az 66 kişi gözaltına alındı. Aralarında Bokan Kültür ve Eğitim Enstitüsü başkanı yazar Mostafa Ilkhanizadeh de var.

Türkiye'de bulunan İranlı Kürt aktivist Ferzane Celalî, “Aileler çok endişeli çünkü son yıllarda gözaltına alınanların çoğu işkenceler nedeniyle öldü” dedi.

Celalî'ye, 'rejim karşıtı propaganda' gerekçesiyle bir yıl hapis cezası verildi. Celalî, şu anda İstanbul'da mülteci olarak yaşıyor ve üçüncü bir ülkeye gitmek için bekliyor.

“Bokan Kültür ve Eğitim Enstitüsü Başkanı da göz altına alındı”

İran'da gözaltına alınan aktivist ve yazarlara ilişkin konuşan Celali şunları şu ifadeleri dile getirdi:

“Son günlerde Kürdistan'da onlarca sivil kuruluş, öğrenci, ekolojist gözaltına alındı. Bir çok aile çocuklarının neden tutuklandığını, nerede oldukları hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiller. Geçtiğimiz hafta çeşitli illerden en az 9'u kadın 66 Kürt aktivist güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Bokan Kültür ve Eğitim Enstitüsü başkanı yazar Mostafa Ilkhanizadeh de var. İslam Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC) ve İstihbarat Teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre Ilkhanizadeh, Bokan Cezaevi'nde tutuluyor.”

İran'da gözaltına alınan insanların sonrasında ailelerine haber vermiyor. Çocukların akıbetini soranları ise tehdit ettiği söyleniyor. Celalî, keyfi tutuklanmaların İran İslam Cumhuriyet'inin halkı sindirmek için uyguladığı bir taktik olduğuna dikkat çekiyor.