image

PeyamaKurd - İran’ın Bakü Büyükelçiliği binasına bir grup tarafından saldırı düzenlendiği kaydedildi.

Bakü Büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi, saldırıya tepki göstererek, yargı sürecinin takipçisi olacaklarını söyledi.

Iran basınına konuşan Musevi, ‘’Dün gece yarısı bazılarının İran’ın Bakü Büyülelçiliği binasına saygısızlıkları ve saldırılarından sonra, yapılan resmi itiraz sonucunda Azerbaycan diplomatik polis ve İçişleri Bakanlığı 4 saldırganı tutukladı‘’ diye konuştu.

Son günlerde İran ile Azerbaycan arasında üst perdeden yapılan açıklamalar ve sınır bölgesinde meydana gelen gelişmelerden dolayı gerginlik en üst seviyeye ulaşmış durumda.

İran ordusu geçen gün, "Hayber Fatihleri" isminin verildiği askeri tatbikatın ülkenin kuzeybatı bölgesinde Azerbaycan sınırında başladığını duyurdu.

İran basınında yer alan habere göre, Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiyumers Haydari, tatbikatın bölgede askeri birliklerin savaşa hazırlığını güçlendirmek amacıyla gerçekleştirileceğini belirtti.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran sınırında yapılacak tatbikatla ilgili ifadelerine tepki göstermiş, “İran, kendi sınırlarının yakınında Siyonist rejimin varlığına müsamaha göstermeyecek ve bu bağlamda kendi ulusal güvenliği için gerekli her türlü tedbiri alacak” ifadesini kullanmıştı.