image

PeyamaKurd - ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları arasında yer alan bazı petrol şirketleri İran’la ilişkilerini askıya almıştı. Söz konusu Hindistan Devlet Bankası’nın, İran’dan gelen petrole karşılık yapılacak ödemeleri, Kasım ayından itibaren askıya alacağı ifade edildi.

İran’a yönelik yaptırımlar arasında yer alan Hindistan Petrol Şirketi’nin Finans ve Mali İşler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Hindistan Devlet Bankası’nın, İran’dan ham petrol ithalatına karşılık yapılacak ödemeleri, Kasım ayından itibaren askıya alacağı dile getirildi.

Alınan kararla ilgili olarak İran’dan yaptıkları ham petrol ithalatının Ağustos sonunda olumsuz etkileneceği vurgulandı. Yerel rafinericiler, İran’dan petrol alımlarını euro olarak ödemek için ülkenin en büyük bankası olan Hindistan Devlet Bankası ile Almanya’daki bulunan Avrupa-İran Bankası’nı tercih ediyor.

İlişkilerin askıya alındığı İran petrolünün Çin’den sonraki en büyük alıcısı olan Hindistan, bir önceki yaptırımlar sırasında Tahran ile ticari ilişkilerine devam etmiş ancak ABD’nin yaptırımlarından kaçınmak için ham petrol ithalatını giderek düşürmüştü.