image

PeyamaKurd - Irak ile ABD’nin koalisyon güçlerinin Irak’ın dışında yeniden konuşlandırılmasını görüşmek için ilk teknik toplantısını yaptığı kaydedildi.

Irak Ortak Harekât Komutanlığı yaptığı açıklamada, Ortak Operasyonlar Komutan Yardımcısı Korgeneral Abdulamir eş-Şemri komutasındaki Irak Askeri Teknik Komitesi ile ABD liderliğindeki Irak ve Suriye misyonunun komutanı Korgeneral Paul Calvert’in bir araya geldiği toplantıda, daha önce üzerinde anlaşmaya varılan güvenlik konularının görüşüldüğünü belirtti.

Açıklamada, Uluslararası Koalisyon güçlerini yeniden konuşlandırmayla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Irak ile ABD arasındaki stratejik diyaloğun sonuçlarını uygulamak ve 2021 yılının Temmuz veya Ağustos aylarında Bağdat veya Washington’da yapılacak yeni bir müzakere turu ile uluslararası koalisyonun savaş güçlerinin Irak dışında yeniden konuşlandırılmasının mekanizmalarını ve zamanlamasını planlamak hususunda fikir birliğine varıldı.”

“Toplantı, ABD ve İran müzakerelerine denk geldi”

Varılan anlaşmaya ilişkin Şarkul Avsat’a konuşan trateji uzmanı Maan el-Cuburi, “Irak hükümetinin tek hedefi olan Amerikan Kuvvetleri’nin Irak’tan çıkması meselesi, siyasi güçlerin uyguladığı baskılar nedeniyle hem önceki hükümetler hem de şimdiki hükümet için sorun teşkil ediyordu” dedi.

Cuburi, görüşmelerin ABD ile İran arasındaki müzakerelere denk geldiğine dikkat çekerek şu şekilde devam etti:

“Irak-Amerika diyaloğunun dördüncü turu ile Başkan Joe Biden yönetimi sonrası iki askeri liderlik arasında, Irak’taki durumu ve Irak hükümetinin konumunu anlamak için esnek ve hazırlıklı teknik müzakerelere başlandı. Bu müzakeler, Amerika ve İran’ın, Viyana’da nükleer dosyalar üzerinde müzakerelere giriştikleri bir zamanda yapılıyor. Bu bağlamda İran, bu durumdan rahatsız olarak baskı yapma kartlarını masaya sürebilir.”

“Yeni bir anlaşma dönemine girilecek”

Taraflar arasında yapılan toplantıyı değerlendiren Cuburi şu ifadeleri kullandı:

“Bu turun daha sağlam ve daha net sonuçlar sağlaması bekleniyor. Önceki turlar, bu turun önünü açmıştı ki bu bile kendi başına başarı sayılır. İlk etapta Irak hükümetinin çıkarına olacak sonuçların çıkması bekleniyor. ABD yönetimi, Irak hükümetinin maruz kaldığı baskıları artık çok daha iyi anlıyor. Tüm veriler, Irak’ın, ABD kuvvetlerini Irak dışında konuşlandırma, Irak’ta bulunan savaşçıları azaltma gibi konuların da dahil olduğu ABD ile yaptığı anlaşma çevresinde yeni bir aşamaya gireceğini gösteriyor. Yeni anlaşma; sadece danışmanlık, lojistik destek, istihbarat ve hava kuvvetleri uzmanları çerçevesiyle sınırlı kalacak."