image

PeyamaKurd - Bağdat'ta Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısı'nda konuşan Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi, ülkede terörle savaşın henüz bitmediğini dile getirdi.

Irak'ta terörle mücadelenin sürdüğünü belirten Muhammed Halbusi, “Terör örgütü IŞİD’e karşı zaferimiz, sadece Iraklılar’ın değil tüm insanlık tarihinin parlak sayfasıdır. Terör, Irak'ı savaş sahası olarak seçse de sadece Irak'ı değil, bölge ve dünyayı da hedef aldı” sözlerine yer verdi.

Halbusi, “Irak'ta teröre karşı savaşımızın henüz bitmediğini biliyoruz" diyerek, terörün bıraktığı yıkımın ancak uluslararası ortak çabalarla bertaraf edilebileceğini belirtti.

Irak’ın bir çatışma alanı olarak kullanılmasının da mümkün olmadığını vurgulayan Halbusi, “Irak'ın uluslararası çatışma sahası olarak kullanılmasına ve bunun bir parçası olmamıza izin vermeyiz. Ülkemiz, krizlerin çözümü ve farklı görüşlerin yakınlaştırılması için köprü konumunda bulunuyor.

Ülkemizde başkalarının çatışma ve çekişme faturasını fazlaca ödedik. Uluslararası meselelerin daima barış yoluyla çözülmesinden yanayız ve bu yönde çağrılar yapıyoruz” ifadesini kullandı.