image

PeyamaKurd - Irak Dışişleri Bakanlığı, 28 Ağustos’ta başkent Bağdat’ta düzenlenmesi planlanan Bölgesel Komşu Ülkeler Zirvesi’ne katılması için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e davet gönderdiği iddiasını yalanladı.

Son aylarda Esad rejimi ile iletişim kanallarını üst yetkili kişilerle artıran Irak yönetiminin, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da davet edildiği Bağdat Zirvesi’ne Suriye rejimi lideri Esad’ı da çağırdığı iddia edilmişti.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih el-Feyyad’ın Suriye ziyareti sırasında Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin mektubunu Esed’e teslim ettiğini duyurmuştu.

Daha önce ise Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in Esad ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde söz konusu zirve hakkında bilgi verdiği iddia edilmişti.

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan iddialar hakkında açıklama!

Irak Dışişleri Bakanlığı söz konusu iddialara karşı şu açıklamayı yaptı:

“Irak hükümetinin Komşu Ülkeler Zirvesi’ne katılım için Suriye’ye gönderilen davetle bir ilgisi bulunmuyor. Bazı basın yayın organları Irak hükümetinin, bu ayın sonunda Bağdat’ta düzenlenmesi planlanan Komşu Ülkeler Zirvesi toplantısına katılması için Suriye hükümetini davet ettiği haberini dolaşıma koydu. Irak hükümeti, bu davetle bir ilgisinin bulunmadığını teyit eder. Resmi davetler resmi bir mektupla ve Irak Başbakanı’nı adına gönderilir. Başka hiçbir tarafın Irak hükümeti adına davet gönderme hakkı yoktur.”

“Irak, Suriyelileri zirvenin genel atmosferine dahil etmek istedi”

Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen Iraklı resmi bir kaynak, Şarkul Avsat’a yaptığı açıklamada, “Suriye ile koordinasyon sürüyor. Zira Irak, Arap Birliği Suriye’nin üyeliğini dondurma kararı aldığında bile Şam ile ilişkilerini kesmedi. Terörle mücadele alanı ve IŞİD’ın iki taraf (Irak ve Suriye) arasındaki faaliyetlerinin sonucu olarak sınırlardan sızma girişimleri başta olmak üzere iki ülke arasında koordinasyon gerektiren çok sayıda mesele var” dedi.

Irak Dışişleri Bakanlığı’nın Esed’e davet gönderildiği iddiasını yalanlaması hakkında yorum yapmayı reddeden kaynak, “Davet gönderip göndermeme gerekçeleri bir kenara bırakılırsa Irak, komşu ülke sıfatıyla Suriyelileri zirvenin genel atmosferine dahil etmek istedi” değerlendirmesinde bulundu.