image

PeyamaKurd - İran devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani, Irak seçimleri sonrası yeni kurulacak hükümet kabinesine etkin baskı kurma çabaları sona eriyor. Bağdat’ta Süleymani’nin etkinliğinden çok ABD’nin bu konuda daha baskın olduğu öne sürülüyor.

ABD’nin Bağdat’ta kurulacak yeni hükümet için Irak seçimlerinde başarı elde eden taraflarla görüşmelerine hız verdiğini iddia eden Londra merkezli yayın yapan Şarkul Avsad gazetesi, buna karşın  İran devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin  giderek etkinliğini yitirdiğini yazdı.

Irak ve Suriye’de etkinlik kurmak isteyen Haşdi Şabi’nin bünyesindeki Esayib Ehl El-Hak grubunun sözcüsü ve seçimlerde El Fetih Listesi’nden parlamentoya girmeye hak kazanan Naim Abudi, ABD’nin Bağdat Büyükelçesi Duglas Siliman’ın  El Fetih Listesi Başkanı Hadi Amiri ile görüştüğünü dile getirdi.

Naim Abudi açıklamasında Hükümet kurma çalışmalarına ilişkin, “Bu görüşmede ABD Büyükelçiliği, 19 dış ülke temsilcisini davet ettiği bir toplantıya Hadi Amri de katıldı. Ve bu Amiri ile yapılan ilk toplantı değil.  Hadi Amiri bakan iken de ABD ve diğer ülke temsilcileri kendisi ile birçok kez görüşmüştü” şeklinde vurguladı.