image

PeyamaKurd - Irak Parlamentosunun aldığı karar sonrası ülkede tartışmalara neden oldu. Tüm ülke genelinde oyların tekrar elle sayılması kararının verilmesinin ardından, seçim komisyonlarının ve komisyon üyelerinin hak ihlali yapıp yapmadığına dair iddialar ortaya atıldı.

Ulusal haber kaynaklarının yer verdiği haberlere göre, şayet Irak Parlamentosu seçimle ilgili hak ihlalleri ve sahtekârlıkları belgelerle doğrulayabilir ve oyların tekrar sayılması ve şüphelerin doğru çıkması durumunda seçim komisyonlarını ve komisyon üyelerini şikâyet edip yargılanmalarını isteyebileceği ifade edildi.

Irak Parlamentosunun en son olarak açıkladığı seçim sonuçlarından sonra, komisyonun tekrar söz konusu seçim sonuçlarının doğru olduğu ve hiçbir sahtekârlığın olmadığını söylemesi üzerine Irak Parlamentosu komisyona karşı sert tavır alarak komisyonun dağıtılması kararı verildi.  

Geçtiğimiz Çarşamba günü Irak Parlamentosunun, üçüncü seçim proje yasasını onayladığı ve 9 hakimin komisyonun yerini belirlediği öne sürüldü.

Böylelikle Irak Parlamento seçimlerindeki bütün oyların tekrar sayılması kararı alındığı dile getirildi.