image

PeyamaKurd- Geçtiğimiz haftadan bu yana halkın sokaklarda olduğu Irak’ta ölü sayısı 100’ü geçerken, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için talimat verdi.

Irak’ın başkenti Bağdat başta olmak üzere ülkenin güneyinde 1 Ekim'den bu yana 'yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu' nedeniyle gösteriler düzenlenen gösterilerde şu ana dek 100’den fazla göstericinin öldüğü açıklandı.

Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı

Gösterileri durdurma ve tansiyonu düşürme amacıyla 2 Ekim’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı kararı Irak resmi ajansının haberine göre, Abdulmehdi'nin talimatıyla Bağdat ve güneydeki bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı saat 05.00 itibarıyla kaldırıldı.

Sadr'dan Hükümete İstifa Çağrısı

Artan gerginliğin daha da yükselmesinin beklendiği Irak’ta Sadr Hareketi lideri Muktada es-Sadr ise yaptığı açıklamada hükümetin istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısında bulundu.

Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Adil Abdulmehdi liderliğindeki hükümetin istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısı yaparak, şunları kaydetti:

"Iraklıların kanının dökülmesi karşısında sessiz kalamayız. Hükümetin istifasıyla akan kanı durdurun. Birleşmiş Milletlerin himayesinde erken seçim yapalım".

Bunun üzerine dün akşam saatlerinde Sadr'a bağlı 54 milletvekili bulunan Sairun Koalisyonu, meclisteki milletvekillerinin çalışmalarını askıya aldıklarını açıklanmıştı.

Eski BAşbakan İbadi Erken Seçim İstedi

Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de Mukteda Es-Sadr gibi hükümete yönelik eleştiriler getirerek, ülkede yaşanan protestolar nedeniyle erken seçime gidilmesi çağrısında bulundu.

352 üyeli Irak parlamentosunda 42 milletvekili ile üçüncü parti durumundaki Nasır Koalisyonu lideri İbadi, yayımladığı mesajda, Başbakan Adil Abdulmehdi yönetimindeki hükümete istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısı yaptı.

Mesajında İbadi, "Halkın talep ettiği reformların engellenmemesini sağlamak için erken seçimlerin 2020'yi geçmeyecek şekilde ve ulusal görevleri yerine getirebilecek meşru anayasal bir hükümetin kurulmasını" istedi.

Eski Başbakan İbadi ayrıca yolsuzlukla suçlanan kişilerin yargılanabileceği bir ceza mahkemesinin kurulmasını talep etti.