image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat’ta ve birçok şehirde 1 Ekim'de başlayan protesto gösterilerinde hayatını kaybedenlerin sayısı 60'a yükseldi. 

Irak’taki göstericiler, Bağdat'ın yanı sıra Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde devam eden sokağa çıkma yasağına rağmen bugün de gösterilerini sürdürdü. 

Her geçen saat ölümlerin arttığı protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı 60'a yükselirken, 2500'e yakın kişinin de yaralandığı belirtildi. 

Bölgedeki güvenlik güçleri ise göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gazın yanı sıra yine zaman zaman gerçek mermi kullandı. 

Sistani’den yetkililere reform çağrısı 

Gösteriler sürerken Irak'ta Şiilerin en büyük dini merci Ali es-Sistani, gösterilerin dördüncü gününde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanına reform çağrısında bulundu. Sistani'nin Kerbela'daki Temsilcisi Seyyid Ahmed es-Safi, cuma hutbesi sonrası dini mercinin hükümet karşıtı gösterilere dair siyasi mesajını açıkladı. 

Sistani, mesajında Bağdat ve ülkenin güney kentlerinde "yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu" nedeniyle devam eden gösterilere karşı Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Adil Abdulmehdi ve Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi'ye "gerçek reform" yapma çağrısını dile getirdi.