image

PeyamaKurd - Basra, Kerbela ve Necef başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösterilere ilişkin Irak hükümeti ülkenin güneyinde geçtiğimiz Pazar gününden beri devam eden gösterilerde 8 gösterinin öldüğünü 56 kişinin ise yaralandığını duyurdu. 

Ülkede yaşanan gösterilerle ilgili olarak Irak’ın güneyinde Basra, Kerbela ve Necef başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösteriler onuncu gününde etkisini sürdürüyor. Elektrik ve su kesintisini protesto eden göstericiler birçok yerde hükümet kurumlarını bastı. Emniyet güçlerinin göstericilere müdahalesinde çok sayıda gösterici yaralandı ve 8 kişi de yaşamını yitirdi.

Sağlık bakanlığı: 260 güvenlik yaralı

Irak’ın farklı kentlerinde meydana gelen gösterilerle ilgili açıklama yapan Irak Sağlık Bakanlığı protestolarda yaşanan şiddet olaylarında 8 göstericinin hayatını kaybettiğini 56’sının ise yaralandığını duyurdu. Irak Sağlık Bakanı’nın açıklamasına göre Basra’da 3, Necef 1, Samawa 3 ve Kerbela’da 1 kişi yaşamını yitirdi.

Ölen ve yararlanan göstericilerin yanı sıra Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yahya Resul ise yaşanan olaylarda 260 güvenlik görevlisinin yaralandığının altını çizdi. Irak’ın güneyinde başlayan ve ikinci haftasına giren gösteriler, hız kesmeden şiddetin dozu artıyor.