image

PeyamaKurd- Irak’ta protestolar ile ortaya çıkan yönetim krizi sürüyor.

Protestolar sonucu görevinden istifa etmek zorunda kalan başbakanın yerine, hükümeti kurma görevi verilen Muhammed Tevfik Allavi’nin görevinden çekilmesinin ardından iki hafta daha uzatılan anayasal süreden 5 gün geçti.

Şii cephedeki bölünmeler sebebiyle söz konusu süre içinde başbakanlık makamı için yeni aday belirleme ihtimalinin de giderek zayıfladığı belirtiliyor.

Eski İçişleri Bakanı ve Fetih Koalisyonu Milletvekili Salim el-Gabban da Şii cephedeki bölünmeyi doğruladı.

“Başbakanlık krizi konusunda Şii cephede keskin bölünmeler var”diyen  Gabban, “Şii parti liderleri arasındaki anlaşmazlıkları gidermek adına gösterilen çabalara rağmen tünelin sonunda ışık görünmüyor” ifadesini kullandı.

Gabban, “Şimdiye kadar uzlaşıya varılamamasının sebebi, Şii cephedeki bazı liderlerin bir uzlaşı yapılması adına görüşlerinde esneklik göstermemesinden kaynaklanıyor” sözlerine yer verdi.

İkinci kez anayasal sürenin aşılması ihtimalinin olup olmadığı sorusuna ise Gabban,  “Çözüm bulmak amacıyla yapılan tüm görüşmelere ve diyaloglara rağmen bir sonuç alınmamasına bakılırsa, yeniden anayasal mühletin aşılacağını tahmin ediyorum” dedi.