image

PeyamaKurd - Irak'taki protesto ve eylemler devam ederken, liderler son gelişmeleri ele almak üzere bir toplantı gerçekleştirdi. 

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, ülkedeki son gelişmeleri ve sonuçlarını görüşmek üzere Başbakan Mustafa Kazımi, Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan ile bir araya geldi.

"Krizi çözmenin tek yolu diyalog"

Görüşme ilgili yapılan açıklamada toplantıdaki taraflar, devam eden siyasi istikrarsızlığın güvenlik ve istikrarı pekiştirme ve vatandaşların barış ve güvenliğini koruma çabalarını olumsuz etkileyeceğini vurgulayarak, krizi çözmenin tek yolunun diyalog olduğuna dikkat çekti.

Irak Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda ayrıca ulusal çıkarların korunmasına, toplumsal barışın korunmasına, vatandaşlara güven verilmesine ve ülkenin karşı karşıya olduğu mevcut krizi çözmek için kararlı adımlar atılmasına dayalı samimi ve yapıcı bir diyalog başlatmanın önemi değinildi.

"Taleplerin kanun ve kurallar çerçevesinde ele alınması gerekir"

Yayımlanan açıklamada, söz konusu toplantının bir diğer konusu da tüm devlet kurumlarının korunması ve devletin egemenlik ve bağımsızlığının hukuk ve anayasa çerçevesinde korunması gereğinin altını çizdi.

Toplantıya katılanlar, barışçıl gösterilerin ve görüş açıklamanın anayasal bir hak olduğun belirtilen açıklamaya göre, kanun ve yönetmeliklere uyulması ve kamu güvenliğinin ve mülkiyetinin korunmasının yanı sıra taleplerin kanun ve kurallar çerçevesinde ele alınması gerektiği belirtildi.