image

PeyamaKurd - Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, IŞİD terör örgütünün önemli derecede zayıfladığını ve herhangi bir bölgeyi ele geçirme gücünün kalmadığını açıkladı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin Hefaci yaptığı açıklamada, bu yıl içinde 150 IŞİD terör örgütü yöneticisinin öldürüldüğünü, bu yüzden örgütün ciddi şekilde güç kaybına uğradığını vurguladı.

Bunun yanı sıra Hefaci, diğer güvenlik birimleriyle birlikte, IŞİD kalıntıları ve uyuyan hücrelerinin yok edilmesi için ortak operasyonlar yürüttüklerinin de altını çizdi.

Sözcü aralıksız yapılan bombardımanlar sayesinde örgütün herhangi bir bölgede alan hakimiyeti sağlamasının mümkün olmadığını aktardı ve sadece bu yıl içinde düzenlenen Irak Hava Kuvvetleri tarafından gerçektirilen operasyonlarda üst düzey 150 IŞİD’linin öldürüldüğünü bildirdi.

Ayrıca IŞİD’in tamamen güç kaybetmesinde üç faktörün etkili olduğunu belirten Hefaci, bunların; Irak-Suriye sınırına yerleştirilen kameralarla bölgenin sürekli izlenmesi, Peşmerge’yle olan koordinasyon ve Suriye Savunma Bakanlığı’yla olan işbirliği olduğunu belirtti.