image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası ham petrol fiyatları hızla artarken, Irak geçtiğimiz ay son 50 yılın en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Irak Petrol Bakanlığı, petrol ihracından geçen ay 11,07 milyar dolar gelir elde edildiğini açıkladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ikinci en büyük üreticisi olan Irak'ın geçen ay 100 milyon 563 bin 999 varil petrol ihraç ettiği açıklandı.

Petrol Bakanlığı'nın cuma günü yayınladığı ilk verilere göre, ülke 1972'den bu yana ilk kez bir ayda 11,07 milyar dolar gelir elde etti.

Bakanlıktan bir kaynak ise elde edilen ilk verilerle kesin bilgiler arasında büyük bir fark olmasının beklenmediğini dile getirdi.

Irak şubat ayında da günlük ortalama 3.3 milyon varil petrol ihraç ederek 8,5 milyar dolar gelir ile son 8 yılın en yüksek noktasını görmüştü.

Diğer yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, Batılı ülkelerin 'üretim artır' baskısına karşın mayısta günlük yaklaşık 432 bin varil üretim artışına gidecek.