image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, ABD Başkanı Joe Biden ile yarın yapacağı kritik toplantı öncesi bazı açıklamalarda bulundu.

Kazımi, Irak topraklarında herhangi bir yabancı savaşçı gücün varlığına ihtiyacı duyulmadığını belirterek, ABD’den Iraklı askerlere eğitim ve istihbarat işbirliği sağlaması konusunda destek talep etti.

AP’ye konuşan Irak Başbakanı Kazımi, ülkesinin IŞİD'le mücadelede Amerikan muharip güçlerine ihtiyacı olmadığını, çekilmeyle ilgili bu hafta Washington’da yapılacak görüşmelerin sonucunda bunun netleşeceğini belirtti.

Kazımi konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Irak'taki Amerikan güçlerinden talebimiz, güçlerimizi eğitim, yeteneklerini geliştirme ve güvenlik işbirliği konularında desteklemektir. Bugün Irak ordusu ve güvenlik güçleri ülkeyi savunmaya hazır ve muktedirdir. Sadece desteğe ihtiyacımız var. Kapasitemizi geliştiriyoruz ve Irak topraklarında herhangi bir yabancı savaş gücüne ihtiyacımız yok. Irak’ta çok sayıda Amerikan yapımı silah mevcut dolayısıyla Amerikalılardan bu konuda bizi desteklemelerini ve söz konusu silahların onarılması için yardımlarını sürdürmelerini istiyoruz.”

“ABD güçlerinin çekilmesi, görüşmeler sonrası şekillenecek”

Kazımi, ABD güçlerinin Irak’ta kalıp kalmaması ülkenin ihtiyaçlarına bağlı olacağının altını çizerek, “ABD güçlerinin çekilmesi bu hafta Washington’da yapılacak görüşmeler sonrası şekillenecektir” dedi.

Irak’taki koşulların Afganistan’daki koşullardan farklı olduğunu ifade eden Kazımi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irak'taki koşullar coğrafi, demografik ve sosyal yapı itibariyle Afganistan'dan daha farklı. Hatta aşiretlerin bileşimi ve yapısı bile farklıdır. Irak Güvenlik Güçleri kendilerini savunabilir bir durumdalar ve terör gruplarla savaşabilecek güçteler. Güçlerimiz uluslararası ve halkımız nezdinde destekleniyor. Güçlerimiz hazırlıklı ve bugün Irak'taki koşullar farklı.  Evet uyuyan hücreler var ama kesinlikle Irak Afganistan gibi değil.”