image

PeyamaKurd - Irak Meclisi Ekonomi komisyonu Üyesi Faysal el-İsavi, ülkesinin İran’a olan borcunun kaynağıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Iraklı milletvekili İsavi, şu açıklamayı yaptı: “Irak’ın İran’ın parasını bloke ettiği söylenemez. Mesele şudur: Irak, Amerika’nın yaptırımlarından ve İran’ın dolara ulaşmasını sınırlamasından dolayı bu parayı İran’a dolar olarak ödeyemiyor. İran, eğer bu parayı Irak dinarı olarak isterse borcumuzu hemen bugün ödeyebiliriz. Ancak İran, dolar olarak istiyor ve bu paranın dolar olarak İran’a nakledilmesi için de Amerika’nın onayı gerekiyor.”

Mdeast News’in haberine göre İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani geçtiğimiz Pazar günü telefon görüşmesi yaptığı Irak başbakanından Bağdat’ın İran’a olan borcunu ödeme konusunda acele etmesini istediği iddia edildi.

Ruhani'nin, Iraklı yetkililerin daha önce defalarca Irak’ın İran’a olan borçlarını ödeyecekleri konusunda söz verdiklerini; ancak ödemenin bir türlü gerçekleşmediğini söylediği kaydedildi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin Ekonomi danışmanı Mazhar Muhammed Salih de, Irak’ın İran’a olan borcuna ilişkin olarak “Amerika, İran’la ticarette dolar kullanılmasına izin vermiyor. Bu konuda yalnızca gıda ve ilaç gibi insani ihtiyaçların karşılanması ve Irak’a gelen İranlı turistler istisna ediliyor” ifadesini kullandı.