image

PeyamaKurd - Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, "ABD, IŞİD’le mücadelemizde çaba sarf etti ancak Irak'ın çekişme sahası ve buna taraf olmasını istemiyoruz” ifadesini kullandı. 

Daha önce istifa kararını açıklayan Adil Abdulmehdi, Çin'in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao ile başkentteki Başbakanlık Konutu'nda bir görüşme gerçekleştirdi. 

ABD güçlerinin Irak'taki varlığını değerlendiren Abdulmehdi yaptığı açıklamada, "ABD, IŞİD’le mücadelemizde çaba sarf etti ancak Irak'ın çekişme sahası ve buna taraf olmasını istemiyoruz. ABD, Irak hükümetinin kararıyla burada bulunuyor ve çekilmesi kararını da Irak aldı. Irak hükümetinin güçlü olması Amerika'nın da çıkarınadır" sözlerine yer verdi. 

Irak ve Çin ilişkilerine de değinen Başbakan Abdulmehdi şunları dile getirdi, "Çin, önemli ve güçlü bir ortağımız. Çin ile anlaşmak artık kamuoyu meselesi oldu. Halkımız bunun önemini açık şekilde idrak ediyor. Çin ile yaptığımız anlaşmayı tereddütsüz olarak uygulayacağız. Çin'in de bizi uluslararası mahfillerde desteklemesini bekliyoruz. Çin, tüm Iraklıların dostu olarak kalacak.”