image

PeyamaKurd - Global araştırma şirketi Ipsos'un son anketine göre, Türkiye'de katılımcıların yüzde 78'i 'Ülkemiz yanlış yöne gidiyor' yanıtnı verdi.

Global araştırma şirketi Ipsos'un aralık ayında 28 ülkede 19 bin kişi ile gerçekleştirdiği son anketine göre tüm dünya koronavirüsün yeni varyantı Omicron'dan endişe ederken Türkiye insanının en büyük endişesi enflasyon.

Ipsos araştırmasında Türkiye vatandaşlarının enflasyon korkusunun yıl başına göre 15 puan birden arttığı ve 100 kişiden 44'ünün en büyük endişesinin enflasyon olduğu ortaya konuldu.

Yoksullukla boğuşan halkın enflasyon korkusu sağlığa dair kaygıları bile geride bırakıyor. Markete her gittiğinde yeni bir zam gören vatandaş, global araştırmaya göre enflasyon korkusunda 25 ülkeyi geride bırakarak ilk 3’e girdi.

"İşsizlik endişesi, global ortalamanın üzerinde"

Türkiye'de yoksulluk ve gelir dağılımı eşitsizliğine dair endişe yüzde 40 ile global ortalamanın çok üzerinde. İşsizlik endişesi de yine yüzde 40 ile global ortalamanın 12 puan üzerinde. Ipsos, araştırma raporunda Türkiye'deki işsizlik endişesinin sadece son bir ayda 10 puanlık rekor bir artış gösterdiğinin altını çizdi.

"Ülkemiz yanlış yöne gidiyor diyenlerin sayısı %78"

Araştırmadaki “Ülkenizdeki gelişmeler sizce iyiye doğru mu kötüye doğru mu gidiyor” sorusuna, aralık ayı sonuçlarına göre Türkiye'den katılımcıların yüzde 78'i “Ülkemiz yanlış yöne gidiyor” yanıtını verdi.

"Vatandaş: Fiyat artışları sürecek"

Ipsos'un enflasyonu merceğe alan 14 Aralık tarihli bir diğer araştırması ise Türkiye'de vatandaşların fiyat artışlarının devam edeceğini düşündüğünü ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye'den katılımcıların yüzde 75'i son 6 ayda fiyatlarda belirgin artış olduğunu söyledi.

Bu oranla Türkiye Arjantin'den sonra halkı, fiyat artışlarını en çok hisseden 2. ülke oldu. 30 ülkede, 20 bin 504 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmaya göre Türkiye'de “Fiyatlar gelecek 3 ayda artmaya devam edecek” diyenlerin oranı ise yüzde 42.