image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana askeri yardımlarda bulunan İngiltere, yeni füze sistemleri vereceğini duyurdu. Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, İngiltere'nin Ukrayna'ya daha fazla çoklu roket sistemi ve güdümlü füze sağlayacağı vurgulandı.

Askeri yardımlarla ilgili bir açıklama yayımlayan İngiltere Savunma Bakanlığı, kararın bu yılın başlarında İngiltere'nin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine verdiği çoklu roket sistemlerinin başarılı şekilde kullanılmasının ardından geldiğini bildirdi.

"Ukrayna'ya askeri yardım sağlanacak"

Ukrayna-Rusya savaşı devam ederken İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın sözlerine atıfta bulunulan açıklamada, yeni askeri desteğin Ukrayna güçlerinin "Rus saldırganlığına ve uzun menzilli toplarının gelişigüzel kullanımına karşı savunmaya devam etmesine" olanak sağlayacağı vurgulandı.

Açıklamaya göre, Savunma Bakanı, İngiltere ve uluslararası toplum bu "yasadışı savaşa" karşı olmaya devam ederek "Putin'in işgaline karşı savunmasına yardımcı olmak için Ukrayna'ya askeri yardım sağlayacaklarını" belirtti.

Ayrıca açıklamada, İngiltere'nin Ukrayna'ya daha fazla çoklu roket sistemi ve güdümlü füze sağlayacağına işaret edilerek, söz konusu askeri yardımın İngiltere'nin Kanada, Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Hollanda'nın da destekleyeceği yaklaşık 10 bin Ukrayna askerini eğitme konusundaki taahhüdüne katkı sunacağı ifade edildi.