image

PeyamaKurd - Rusya'nın İngiltere’nin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) aşıyla ilgili suçlamaları ve 2019 genel seçimlerine müdahale ettiği iddialarına ilişkin Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'dan açıklama geldi.

Basına açıklamada bulunan Peskov, İngiltere Siber Güvenlik Merkezi’nin (NCSC) Kovid-19 aşısını geliştirme çalışmaları yürüten kuruluşlara Rus istihbarat servisiyle ilişkili grupların siber saldırı düzenlediği suçlamasını kabul etmediklerini ifade etti.

Kremlin Sözcüsü, İngiltere'de kimin neye siber saldırı düzenlendiğini bilmediklerini kaydederek, “Rusya'nın kesinlikle bununla bir ilgisi yok. Biz kendi verilerimiz ve kurumlarımızda benzer siber saldırılar ile karşılaşıyoruz. Kurumlarımız bu saldırıları bertaraf ediyor. Bu yaygın bir sorun ancak bize karşı asılsız suçlamalara kesinlikle katılmıyoruz” sözlerine yer verdi.

Peskov ayrıca açıklamasının devamında, İngiltere’nin ABD ile ticaret anlaşması görüşmelerine ilişkin bilgileri Rus aktörlerin internette yayarak ülkedeki 2019 genel seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı suçlamasını da reddederek şunları dile getirdi:

"Rusya’nın İngiltere de dahil olmak üzere herhangi bir ülkenin seçimlerine müdahale ettiği iddiasını kabul etmiyoruz. İngiltere'de 2019 seçimleriyle ilgili suçlamaları kategorik olarak reddediyoruz."