image

PeyamaKurd- İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliği için favori isim belli oldu. Boris Johnson’ın parti liderlinden ayrılmasından sonra yapılan anketler, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın parti liderliği için favori aday olduğunu ortaya koydu.

YouGov araştırma şirketinin 716 Muhafazakar Parti üyesiyle yaptığı ankette, Ben Wallace, oyların yüzde 13'ü ile kamuoyu yoklamasında ilk sırayı aldı. Wallace'ı, yüzde 12'i oyla Penny Mordaunt, yüzde 10 oyla Rishi Sunak ve yüzde 8 oyla Liz Truss takip etti.

Başka isimler de var

Yapılan anketteki adaylar arasında, Michael Gove, Dominic Raab ve Tom Tugendhat'ın da isimleri yer aldı. Milletvekili Tugendhat, dün parti liderliği için adaylığını açıklayan ilk isim olmuştu.

Wallace, açıklama yaptı

İngiltere Savunma Bakanı Wallace, dün Johnson'ın istifası öncesinde üst düzey bakanlar dahil 59 milletvekili görevini bırakırken, istifa etmeyi reddetmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bazılarımız, başbakan kim olursa olsun, bu ülkeyi güvende tutmakla yükümlüyüz. Partinin liderleri değiştirmek için bir mekanizması var ve meslektaşlarıma kullanmalarını tavsiye ettiğim mekanizma da bu. Bu esnada, devlet kurumlarını boş bırakırsak halk bizi affetmez."

Johnson ile ilgili tartışmalar, devam ediyor

Boris Johnson'ın yeni parti lideri seçilene kadar başbakan olarak kalıp kalmayacağı konusundaki tartışmalar devam ederken, Johnson’ın istifa konuşmasında, yeni parti lideri seçilene kadar başbakanlık görevine devam edeceğini açıklamasına rağmen, hem partisi hem de muhalefetten bir önce başbakanlık koltuğunu bırakması çağrıları sürüyor.