image

PeyamaKurd- Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin açıklamada bulunan İngiltere'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen, “Suriye’de koronavirüs salgınının yayılmasını durdurmak siyasi değil, insani bir konudur” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında Suriye’deki gelişmelere ilişkin konuşan Jonathan Allen, Suriye’de Kovid-19 salgınının yayılmasını durdurulmasının siyasi değil, insani bir konu olduğunu belirterek, “Koronavirüs salgını sadece sınırda durmuyor. Suriye’deki ve dünyadaki herkes için bir tehdit unsuru olmaya devam ediyor” diye konuştu.

‘Bilinmeyen birçok vaka olabilir’

Suriye'deki Kovid-19 salgınının bir felakete dönüşmesinden endişe duyduklarını belirten Allen, “Bugün, tespit edilmiş 43 yeni vakayı öğrendik ve bölgedeki gelişmeler nedeniyle bilinmeyen birçok vaka da mümkün olabilir. 6,2 milyon nüfusa sahip ülkede ve yaklaşık 940 bin nüfuslu Suriye’nin kuzeybatısında yaşanan gelişmeler çok ciddi” dedi.

‘Siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakmak zorundayız’

İngiltere’nin Suriye’de virüsün yayılmasının önüne geçmek için çaba harcamakta kararlı olduğunu söyleyen Jonathan Allen, “Koronavirüs tehdit olmaya devam ediyor. Suriye’de acil önlemler alınmalı. Siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakmak zorundayız” diye belirtti.