image

PeyamaKurd - Türkiye'nin NATO üyelikleri ile ilgili itirazlarına İngiltere'den bir açıklama geldi. Londra yönetimi, Ankara'yı dinlemek gerektiğini belirtti..

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine itirazına ilişkin konuşan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, "Bu süreçte tüm üyeleri ve onların endişelerini dinlememiz çok önemli ve Türkiye'yi mutlaka dinliyor olacağız" ifadesini kullandı.

Avam Kamarası'nda yapılan NATO ve uluslararası güvenlik konulu oturumda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Wallace, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine itirazı konusunda, "Türkiye NATO'nun inanılmaz derecede önemli bir üyesi ve gerçekten de güçlü bir katkı sağlıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Wallace, NATO'nun sınırlarının Norveç'teki Kuzey Kutbu'ndan Karadeniz'e ve Türkiye'ye kadar çok geniş bir sınırı kapsadığının her zaman hatırlanması gerektiğini kaydederek, Türkiye'nin NATO'nun en eski üyelerinden biri olduğunu belirtti.

"Türkiye'yi de mutlaka dinliyor olacağız"

Ayrıca Savunma Bakanı açıklamasında, 30 üye ülkenin bir araya gelip Finlandiya ve İsveç'i kabul etmesi için Ankara'nın endişelerinin ele alınmasının önemine dikkat çekerek şu sözleri kullandı:

"Savunma Bakanı (Hulusi Akar) ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'ın PKK örgütüyle ilgili endişeleri ve üyelerin bununla başa çıkmak için yeterince çaba gösterip göstermediği konusundaki sözlerini dinledim. Bunu aşmanın bir yolu olduğunu düşünüyorum. Sonunda oraya ulaşacağımızı düşünüyorum. Bu süreçte tüm üyeleri ve onların endişelerini dinlememiz çok önemli ve Türkiye'yi de mutlaka dinliyor olacağız."