image

PeyamaKurd- İngiltere’de Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid'in istifalarıyla başlayan siyasi kriz devam ederken, Kürt olan İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi ve Eğitim Bakanı Michelle Donelan da istifa etti.

İngiltere’deki siyasi kriz devam ederken, 36 saat önce göreve getirilen Maliye Bakanı Nadhim Zahawi ve Eğitim Bakanı Michelle Donelan’ın da istifa ettiği duyuruldu.

Zahawi, sosyal medya hesabından duyurdu

İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, sosyal medya hesabından istifa mektubunu paylaşarak, şu ifadelere yer verdi:

"Dün, 10 Numara'daki meslektaşlarımla birlikte Başbakana, bu gidişin tek bir yönü olduğunu ve onurlu bir şekilde gitmesi gerektiğini açıkça belirttim. Saygımdan ve 30 yıllık eski bir arkadaşını dinleyeceği umuduyla bu öğüdü gizli tuttum. Dinlemediği ve bu geç saatte hükümet üzerindeki inanılmaz başarıları baltaladığı için üzüldüm.

Ancak ülke, yalnızca istikrarlı değil, aynı zamanda dürüstlükle hareket eden bir hükümeti hak ediyor. Sayın Başbakan, yapılacak doğru şeyin ne olduğunu biliyorsunuz ve şimdi gidin."

Donelan, Johnson’a istifa etmesi için mektup gönderdi

Salı günü Zahawi'nin Maliye Bakanlığı'na getirilmesiyle Eğitim Bakanı olarak göreve gelen Michell Donelan, Başbakan Boris Johnson'dan istifa etmesini rica ettiğini belirttiği mektubunda, şunları kaydetti:

"Dün, ülkemiz ve partimiz için doğru olanı yapmanızı ve istifa etmenizi rica ettim. İkisi de bir insandan daha önemlidir. Göreve devam etmenizin bir yolu yok, ancak sizi görevden almak için resmi bir mekanizma olmadan bunun mümkün olmasının tek yolu, kabinede kalan bizler için elinizi zorlamak gibi görünüyor. Bizi imkansız bir duruma soktunuz. Bu noktaya geldiği için çok üzgünüm ama dürüstlüğe her şeyden çok değer veren biri olarak başka seçeneğim yok."

Johnson, bugün istifa edecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa edeceği ve sonbaharda yapılacak parti başkanlığı seçimine kadar, başbakan olarak devam edeceği aktarıldı.

Ülke basınında yer alan bilgilerde, Johnson’ın bugün istifa edeceği bildirildi.