image

PeyamaKurd - Ukrayna-Rusya savaşı dokuzuncu gününe girerken, İngiliz medyası Putin’le ilgili dikkat çekici bir iddiada bulundu.

İngiliz basını, Putin’in planının Ukrayna’yı ikiye bölmek ve kuzey bölgesini savaşa devam etmek için gereken kaynaklardan yoksun bırakmak olduğunu iddia etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın Karadeniz’e olan bağlarını tamamen kesmeye yöneldiğini aktaran İngiliz basını, bu taktiğinin 2000 yılında Çeçenistan’da da uygulandığını belirtti.

Rus ordusunun bu hedef kapsamında gözünü Odessa’ya diktiği, bölgenin denizden Rus çıkarmasıyla karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı. Bu sayede, Rusya’nın Ukrayna’yı Karadeniz’den koparmayı hedeflediği bildirildi.

Ayrıca Karadeniz liman kenti ve Ukrayna’nın ana deniz üssü, Kırım yakınlarında bir düzine savaş gemisinin biriktiğini gördükten sonra bir Rus saldırısına hazırlandığı belirtildi.

Olayla ilgili konuşan Belediye başkanı, hava savunma sistemlerinin test edilmeye başlandığını ve halkın sahillere kara mayınları döşemeye başladığını duyurdu.