image

PeyamaKurd - Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) salgınla mücadelede ülkelerin harcamalarına ilişkin yayımladığı raporda Türkiye ile ilgili önemli detaylara yer verildi.

Bu araştırmaya göre, Türkiye gayri safi yurt içi hasılaya oranla ülke bazında salgınla mücadele için en az harcama yapan ülkelerden biri konumunda.

Rapor, Ocak 2020'den Mart 2021'i kapsayan dönemde ülkelerin gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) oranla salgın için ne kadar harcadığını gösteriyor.

"Covid-19'la mücadelede mali önlemler" başlıklı rapora göre, Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdari Bölgesi, yüzde 27,4 ile listenin zirvesinde yer alıyor. Özerk bölgeyi yüzde 25,5 ile ABD’nin takip ettiği belirtildi.

GSYİH'nın yüzde 10'undan fazlasına denk gelecek kadar salgınla mücadeleye bütçe ayıran ülkeleri ABD, Macao, Birleşik Krallık, Japonya, Avusturya, Yunanistan, Hong Kong, Yeni Zelanda, Singapur, Mauritius, Mikronezya Federal Devletleri, Tuvalu, Kiribati, Lesotho, Doğu Timor, İsrail, Almanyai Kanada ve Avustralya oluşturuyor.

GSYİH'nın yüzde 2,5'inden azına tekabül edecek kadar az harcama yapan ülkeler arasında Türkiye, Meksika, Suudi Arabistan, Arnavutluk, Cezayir, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Belize, Botsvana, Brunei, Romanya ve Katar yer alıyor.