image

PeyamaKurd - İtalya'da yayımlanan La Stampa gazetesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdi. 

‘Azınlık kavramına yer yok’

BBC Türkiçe'nin La Stampa'dan aktardığına göre, İmamoğlu'na "Seçilmenizde Kürtlerin belirleyici rolü oldu. Bu azınlık için ne yapacaksınız?" diye de sordu. İmamoğlu ise, "Etnisite ya da din temelli bir yönetimim olmayacak. Benim yönetim felsefemde azınlık kavramına yer yok" şeklinde yanıt verdi.

İmamoğlu, Türkiye'nin mevcut durumunu nasıl gördüğü şeklindeki bir soruyu da şöyle yanıtladı:

"Her ülkenin çözmesi gereken sorunları vardır. Türkiye şu anda demokrasi alanında yetersiz, fakat daha fazla demokrasi için verilen büyük bir mücadele de var. Her tecrübeden ders almak gerekir. Ben Türkiye'de özgürlük arayışının demokrasi yoluna akacağına inanıyorum."

‘Mucize adam haline geldi’

Gazete, İmamoğlu'nun 31 Mart seçimlerini kazanarak "herkesin imkansız olduğunu düşündüğü" bir şeyi başardığını ve "mucize adam" haline geldiğini yazdı.

Söyleşiyi yapan La Stampa muhabiri Marta Ottaviani, "Fakat yeni belediye başkanı, fazla heyecana kapılmıyor ve Erdoğan'ın ezici gücünü yenmek için yıllarca çalışmak gerekeceğini biliyor" vurgusunu yaptı.

Gazetenin "Erdoğan'ın iktidarı sona mı geldi?" sorusuna ise İmamoğlu şöyle yanıt verdi,

 "Yerel seçimlerin sonuçlarını daha ziyade bir sürecin başlangıcı gibi görüyorum. Kıymetli bir fırsatımız var. CHP toplam nüfusu 40 milyon olan belediyeleri yönetiyor. Yerel yönetimlerden söz etsek de buralarda iyi çalışmaya başlarsak, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı 2023'e siyasi açıdan daha fazla emelle ulaşabiliriz."