image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Konseyi (DSK) Eş Başkanı İlham Ahmed, ABD güçlerinin Suriye’den çekilip çekilmeyeceği, Suriye’nin geleceği ve ABD ile Rusya’nın bölgedeki işbirliği üzerinden dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Ahmed, Fırat'ın doğusunda konuşlanan ABD güçlerinin geri çekilmesinin beklendiğini belirterek, ABD ordusunun Suriye’de temsili bir şekilde konuşlandırıldığını ve çok büyük güce sahip olmadığını belirtti.

ABD’nin Suriye’nin küçük bir bölümünden çekilmesinin ABD yönetiminin yeni stratejisinin uygulanmasına dayandığını belirten Ahmed, Amerikan güçlerinin Ortadoğu’da konuşlandırılması stratejisinin bazı tarafları etkileyeceğini bildirdi.

Ahmed Russia Today’e yaptığı röportajda, ABD güçlerinin kalmasını ve karadaki askeri güçlerle ortaklığın devam etmesini istediğini belirterek, “ABD, ülke genelinde nihai bir çözüm ve kapsamlı bir siyasi çözüm sürecine girilinceye dek Suriye'de ve bölgede istikrarın sağlanması, güvenlik boşluğunun ve kaosun önlenmesi için Suriyelilerin çıkarlarının ana garantörü olacak” dedi.

“DSG ve DSM Suriye'nin toprak bütünlüğünün bir garantisi olarak terörle mücadele ediyor”

Suriye topraklarındaki yabancı güçlerin varlığının ‘geçici’ olduğunu ifade eden Ahmed, “Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Suriye'nin toprak bütünlüğünün bir garantisi olarak terörle mücadele ediyor ve radikal grupların eline düşmelerini önlemek için petrol ve ekonomik kaynakları koruyor” diye konuştu.

Ahmed, özerk yönetimin gelecekte Suriye için bir model oluşturacağını ve  ‘merkezi olmayan çoğulcu’ bir hükümet sistemini talep ettiğini bildirdi.

“Suriye’nin bölünmesi iddialarının arkasında Türkiye ve rejim destekçileri var”

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, İlham Ahmed yaptığı açıklamada, Özerk Yönetim'in ayrılması, Suriye’nin bölünmesi ve uluslararası tanınırlık çabaları gibi iddiaların arkasında Türkiye, rejim ve destekçilerinin olduğunu söyledi.

Ayrıca Ahmed’in Kürtler tarafından gerçekleştirilen siyasi ve askeri oluşumlar olmaması halinde Suriye’nin uzun bir zaman önce bölünebileceğini iddia ettiği belirtildi.

“Suriye'nin toprak bütünlüğünü talep ediyoruz”

Ahmed açıklamasında, Ankara’yı Afrin ve Türk ordusunun bulunduğu bölgeleri Türk topraklarına dahil etmekle suçlayarak, “Türkiye’nin yaptığı bölücü bir süreç. Suriye'nin toprak bütünlüğünü talep ediyoruz. Birliği için çalışıyoruz ve topraklarımızda onurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Esas olan ABD-Rusya işbirliği”

Rejimle diyalog ve bölgedeki ABD-Rusya işbirliğine ilişkin de açıklama yapan Ahmed, Şam ile diyalog konusunun acil olmadığını ancak diyalog için umut olduğunu bildirdi.

Ahmed, esas olanın ABD-Rusya işbirliği olduğunu ve ABD’lilerin konuşmalarını engellemediklerini söyleyerek ABD’nin ister iç ister uluslararası diyalog yoluyla krizi çözmeye çalıştıklarına işaret etti.