image

PeyamaKurd- Fransa’da Senatonun onayından sonra, Fransa Ulusal Meclisi de İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğini kabul ettiğini duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaştan sonra İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusunun tamamlanması için üye ülkelerden onay gerekirken, Fransa yetkilileri de iki ülkenin adaylığına onay verdi.

Protokolü içeren yasa tasarısı, 21 Temmuz’da Senatoda kabul edildikten sonra, dün de Fransız Parlamentosunun diğer kanadı olan Ulusal Meclis'te yapılan oylamada, 46 "hayır" oyuna karşı 209 "evet" oyu aldı.

Fransa Ulusal Meclisinde yapılan oylamada, iktidar cephesinin yanı sıra Cumhuriyetçiler (LR), Sosyalist Partisi (PS) ile Yeşiller (EELV), İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine destek verirken, aşırı solcu parti Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) protokolün onaylanmasına ilişkin yasaya karşı çıktı, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi ise "çekimser" kaldı.

Onaylanan yasa tasarısı, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, tarafından sosyal medya hesabından paylaşılarak, "Hükümet adına bu metni savunma şerefine nail oldum. Güvenliğimiz, bu üyelikler ile artırıldı." ifadeleri ile duyuruldu.