image

PeyamaKurd- Bulgaristan, eski tip Rusya yapımı "MiG-29" savaş uçaklarının onarımı için Polonya ile müzakerelere başladığını duyurdu. Yapılan duyuruda, hava sahasının savunması için durumun şart olduğu belirtildi.

4 Ağustos’ta göreve başlayan geçici hükümetin Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, uçakların teknolojik ömrünü uzatmak için 6 motorun bakım ve onarımını görüşmek üzere Polonya Büyükelçisi İvona-Yakuşo Dudka ile bir araya geldi.

Bulgaristan Savunma Bakanlığından, görüşmeye dair yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Stoyanov’un şu ifadelerine yer verildi:

"Şu anda jetlerimizin onarım meselesi kritik bir önem taşıyor. Hava sahamızın güvenliğini sağlamak zorundayız. En kısa zamanda soruna çare bulmamız şart." 

Bulgaristan’da 2 Ekim’de yapılacak erken seçimlerin hazırlığı ile görevli geçici teknokratlar hükümetinin, uçakların bakım ve onarım sürecine ivme vermek istediğine dikkat çeken Stoyanov, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olduğuna vurgu yaparak, Polonya’nın Bulgar Silahlı Kuvvetlerin modernizasyonuna katkı sağladığını söyledi.

Uçakların sadece birkaçı uçabiliyor

Yapılan açıklamada, Bulgaristan’ın savaş filosunu oluşturan 15’e yakın "MiG-29" tipi eski uçakların sadece birkaçının uçabildiği aktarılırken, geçtiğimiz mayıs ayında Genelkurmay Başkanı General Eftim Eftimov, uçakların ömrünün 2025-2026 dönemine dek uzatılması için acil önlemlerin alınmasının şart olduğu yönünde bir uyarı yapmıştı.