image

PeyamaKurd - Muhaliflere ait uçak gözlemevinden yapılan açıklamada, Suriye'nin İdlib kentine hava saldırısı düzenlendi. Hava saldırısında ilk belirlemelere göre 20 sivil yaşamını yitirdi.

Gece vakitlerin İdlib’in kuzey kırsalındaki Zerdene köyüne hava saldırısı yapıldığını dile getiren Suriye İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf, hava saldırısından en 20 sivilin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Yapılan hava harekatında yaralılar arasında 5 Sivil Savunma görevlisinin de olduğunu belirten Hac Yusuf, “İdlib'in Zerdene köyündeki pazar yerine ve bir caminin yakınına düzenlenen hava saldırısında en az 20 sivil hayatını kaybetti, 80 sivil yaralandı” ifadesini kullandı.

Muhaliflere ait uçak gözlemevinden yapılan açıklamada ise, “Hava saldırılarını Lazkiye'den kalkan SU 24 tipi Rus savaş uçakları gerçekleştirdi” şeklinde vurgulandı.

Yaralı ve Ölü sivillerin artmasından endişe edilen olayda Sivil Savunma ekipleri olay yerinde arama kurtarma çalışmalarına devam ederken, yaralılar da hastanelerde tedavi altına alındı. Suriye'nin kuzeybatısında, askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki İdlib, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmişti.