image

PeyamaKurd - İktidara yakın yazılarıyla bilinen gazeteci Hilal Kaplan, orman yangınlarıyla müdahalede hükümetin hazırsızlıklığının ortaya çıkmasının ardından kamuoyunun oluşturduğu 'Türkiye'ye yardım et' kampanyasını örnek göstererek ülkede darbe hazırlığı olduğunu iddia etti.

Kaplan bugün yayımladığı yazısında, “Garip bir hareketlilik var, benden söylemesi... Gelmekte olan darbe girişimini tahmin ettiğim yazımın başlığı ile bitirelim: Biz hazırız” dedi.

Kaplan, darbe iddiası ile ilgili yazısında şu ifadelere yer verdi:

“CFR analisti Cook'un, Türkiye'deki geniş çaplı orman yangınları çıkmadan üç gün evvel, Foreign Policy'de "Erdoğan rejimindeki çatlaklar büyüyor" başlığıyla çıkan makalesi dikkat çekici. Makaleyi özetleyen, FP resmi hesabından da paylaştıkları cümle şöyle: 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye genelinde kontrol kurma ve sürdürme kapasitesi zarara uğramış görünüyor. Bu da büyük çaplı protestolar, artan şiddet ve devletin zirvesindeki siyasi mücadeleler olasılığını artırıyor.' Makale, daha önce örneğin Gezi döneminde Economist dergisinin, Erdoğan'ı şehit edilen Padişah III. Selim'e benzettiği kapağından da hatırlayacağınız bir 'Erdoğan gidiyor' coşkusu barındırıyor.”

Kaplan orman yangınlarıyla ilgili Türkiye kamuoyu tarafından yapılan “yardım et” kampanyasının “yurt dışından beslenen trol ağlar” olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu ve benzeri tüm işaretler, bana geçirdiğimiz kışı ve unutmadığımız ayazları anımsatıyor.

Darbe olasılığını, 15 Temmuz'dan dört ay önce yazdığımda da paranoyaklıkla suçlandığım için yine aynı numarayı uygulayacaklardır. Ama garip bir hareketlilik var, benden söylemesi... Gelmekte olan darbe girişimini tahmin ettiğim yazımın başlığı ile bitirelim: Biz hazırız.”