image

PeyamaKurd - Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih el-Feyyad’ın Suriye ziyareti sırasında Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin mektubunu Esed’e teslim ettiği bildirildi.

Söz konusu ziyaret kapsamında Haşdi Şabi liderinin Esad’ı Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan’ın da davet edildiği Bağdat Zirvesi’ne çağırdığı iddia edildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA konuyla ilgili, Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih el-Feyyad’ın Suriye ziyareti sırasında Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin mektubunu Esed’e teslim ettiğini doğruladı.

SANA, Esed’in Iraklı temsilciyi karşılamasıyla ilgili yaptığı haberde Kazımi’den gönderilen herhangi bir davetten bahsetmedi ancak, haberinde, “Esed, Feyyad’ı Suriye’nin başkenti Şam’daki Başkanlık Divanı’nda karşıladı. Feyyad Kazımi’den bu ayın sonunda Bağdat’ta yapılması planlanan konferansla ilgili bir mektup iletti” denildi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre SANA ajansı devamında şu ifadelere yer verildi:

“Görüşmenin amacı, bu konferans ve gündeminde yer alan konularda Irak ve Suriye arasındaki koordinasyonun önemiydi. Görüşmede terörle mücadele ve yalnızca güvenlik noktasında değil, aynı zamanda iki kardeş halkın yararına olan ve fayda sağlayan iki ülke arasındaki ticari hareketin devamına katkı sunan sınırların korunması başta olmak üzere tüm alanlarda ikili işbirliğini güçlendirmek için alınan önlemler tartışıldı.”

Feyyad’ın basın ofisi iddiaları yalanladı

Öte yandan Feyyad’ın basın ofisinden dün yapılan açıklamada Esed’in davet edildiği iddiası yalanlandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Falih el-Feyyad, Suriye Arap Cumhuriyeti Başkanı Sayın Beşşar Esed ile görüşmesi sırasında, Suriye tarafına davet gönderilmemesinin Irak hükümetinin kardeş Suriye hükümetini ve önemli konumunu görmezden geldiğinin bir ifadesi olmadığını açıklığa kavuşturmak için Sayın Mustafa el-Kazımi’nin mektubunu iletmiştir. Bu (görüşmenin amacı) yalnızca, Irak’ın tüm komşu ülkelerin katılımıyla bölge sorunlarına çözüm üretmeye yardımcı olacak uzlaşmaları sağlaması için çabalayacağımız konferansın başarılı olması arzusudur. Suriye sorunu da bu sorunların başında geliyor. Bizi şaşırtan, konu hakkında bilgi sahibi olmayan medya çevrelerinden yapılan sızıntıların peşine düşen Dışişleri Bakanlığı’ndaki kardeşlerimizin alelacele açıklama yapmaları ve aslı olmayan farazi meselelere sürüklenmeleridir”