image

PeyamaKurd - İran destekli milislere ilişkin açıklamada bulunan Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek, Suudi Arabistan'ın başlattığı "barış" girişimine Husilerin saldırılarını artırarak karşılık vermesinin "söz konusu milislerin İran'ın gündemine olan bağlılığını teyit ettiğini" ifade etti.

Yemen haber ajansı SABA'ya göre, Yemen Dışişleri Bakanı Bin Mübarek, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile bir araya geldi.

BM Temsilcisi'yle görüşen Bin Mübarek, Yemen'deki krizin çözümü için Suudi Arabistan'ın sunduğu barış girişiminin başarılı olmasının yollarını değerlendirdi.

"Husiler, İran gündemine bağlılığını teyit etti"

Bakan Mübarek, Yemen hükümetinin söz konusu barış girişimini desteklediğini yineleyerek şu ifadelere yer verdi:

"Husilerin, bu girişime saldırılarını tırmandırarak yanıt vermesi milislerin bölgenin güvenliği ve istikrarını sarsan İran'ın gündemine ne kadar bağlı olduğunu teyit ediyor."

Ayrıca görüşmede BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths ise Yemen hükümetinin kapsamlı çözüm ve müzakereyle savaşın sonlandırılmasını amaçlayan barış çabaları karşısındaki tutumunu takdir etti.

BM Yemen Temsilcisi Griffiths, Yemen'deki savaşın sona ermesi ve insani krizin etkilerini hafifletmek için diplomatik çalışmalara devam ettiğini dle getirdi.