image

PeyamaKurd- Bulgaristan'da yaşanan siyasi krizlerden dolayı, hükümet kurulamadığı için ekim ayında erken seçime gitme kararı alındı.

Bulgaristan'da Cumhurbaşkanı Rumen Radev, BSP lideri Korneliya Ninova'nın hükümet kurma görevini iadesinden sonra yaptığı açıklamada,

Bulgaristan’ın erken seçime doğru yol aldığını söyleyerek, istifa eden Başbakan Kiril Petkov'un dörtlü koalisyon hükümetinin en kötü mirasının enerji sektöründe oluşturduğu kaos olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Radev, parlamentoyu feshetmeden önce çalışmalarını sürdürebilmesi için bir hafta daha süre tanıyacağını söyleyerek, bu süre zarfında ülkedeki doğal gaz ve diğer yakıt fiyatlarını denetleyen Devlet Enerji ve Sular Düzenleme Komisyonuna, başkan seçilmesini istedi.

Bulgaristan’ın kriz ortamında yeniden erken seçime gitmemesi için çaba gösterdiklerini BSP lideri Korneliya Ninova da son 10 günde meclisten destek bulamadıklarını söyledi.

Geçici hükümet kurulacak

Rumen Radev'in parlamentoyu feshederek, erken seçim için tarih belirleyip, bir sonraki hükümet kuruluncaya kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümet oluşturması gerekiyor.

Bulgaristan Parlamentosu’nda büyük grup olan Değişime Devam (PP) partisinin eş başkanı Kiril Petkov'un, dörtlü koalisyon hükümeti sadece 6 ay iktidarda kalmıştı. Geçen sene ülkede 3 defa genel seçimin yapıldığı için halk ekimin ilk yarısında, yine sandıklara gidip oy kullanacak.