image

PeyamaKurd - İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW), 10’uncu yılını dolduran Suriye iç çatışma dönemiyle ilgili olarak bir rapor yayımladı.

HRW raporuna göre, HRW’nin raporuna göre, Afrin’de 604 sivil öldürüldü, 7 bin 243 kişi kaçırıldı, 300 bin kişi göç etti, 314 bin 400 zeytin ağacı söküldü, 28 eski yapı tahrip edildi ve 14 kutsal mekan yıkıldı.

Kürtlerin denetiminde olan Afrin’e 18 Mart 2018 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye destekli aşırı gruplar  tarafından bir operasyon yapılmıştı. Operasyonun ardından Afrin Türkiye destekli aşırı milislerin kontrolüne geçmişti.

HRW Araştırmacısı Sara Kayyali, Rudaw’a yaptığı konuşmada raporun detaylarını paylaştı. Sara Kayyali, “Halihazırda Kuzey Doğu Suriye, Kürtlerin elinde ama genel olarak Kürtler orda kötü durumdalar. Bir yandan Türkiye onları terörist olarak görüp saldırmak isterken diğer yandan Suriye hükümeti elinde olmayan toprakları parça parça kontrolü altına almaya çalışıyor” ifadesini kullandı.

Rojava’da yaşayan Kürtler için ABD’ye seslenen Kayyali, şu ifadeleri kullandı:

“Şu an Kuzey Doğu Suriye (Rojava), Kürtlerin denetiminde ama orda da Kürtler çok kötü durumda. Bir yandan Türkiye Kürtleri terörist olarak görüp saldırmak isterken diğer yandan Suriye hükümeti, artık elinde olmayan o toprakları parça parça kontrolü altına almaya çalışıyor. Bölgede yaşayan halkların korunması ve Amerika’nın Kürtlerin müttefiği olarak görevini yerine getirmesi gerekiyor.”