image

PeyamaKurd- Yeni doğmuş bebeğiyle aylarca cezaevinde kalan Hollanda vatandaşı kadın, yasadışı yollarla Türkiye'den kaçtı.

Edinilen bilgiye göre bu yılın Nisan ayında Hollanda’dan Türkiye’ye gelen Kürt kadın, havalimanında “PKK Propagandası” yapmak suçlaması ile gözaltına alınmasının ardından çıakrıldığı mahkemece tutuklanarak bebeğiyle birlikte cezaevine konulmuştu.

Temmuz Ayında Tahliye Edilmişti

Yeni doğmuş bebeği ile birlikte aylarca cezaevinde tutulan ve adı açıklanmayan Hollanda vatandaşı Kürt kadın, mahkemeye çıkacağı günü beklemeden yasadışı yollarla Türkiye'yi terk etti.

Türkiye’den yasadışı yollarla Türkiye’den kaçan Kürt kadının avukatı yaptığı açıklamada, Türkiye'yi terk eden müvekkilinin buradaki kötü tecrübelerinin ardından adil ve bağımsız bir şekilde yargılanacağına olan inancını yitirdiği için Türkiye'den ayrıldığını söyledi.

Türkiye'de hakim karşısına çıkmayı beklemeden ülkeden ayrılan kadın, Hollanda medyasına yaptığı açıklamada, "Kaçmak gibi zor bir karar aldım ve şimdi Hollanda'da ailemle, arkadaşlarımla yeniden buluştum" diye konuştu.

Hollandalı kadının bebeği de şimdi ailesiyle birlikte. Haberde, Türkiye'den kaçışın detaylarına yer verilmezken, kadının bebeğiyle birlikte mi yoksa tek mi ülkeden çıktığı, bebeğinin daha sonra mı anneye ulaştırıldığı bilgisi de yer almıyor.

31 yaşındaki kadın Rotterdam'da yaşıyor ve nisan ayında bebeğiyle birlikte İstanbul Havalimanı'nda tutuklanmıştı. Türk makamlar, Hollandalı kadına PKK propagandası suçlaması yöneltiyor.

Rotterdam'da Kürt organizasyonu Demned üyesi olan kadın, nisandaki tutukluluktan sonra üç ay bebeğiyle birlikte cezaevinde kalmış ve temmuz ayında tahliye edilmişti. Ancak yurt dışına çıkış yasağı konulan kadın, yarın (perşembe) hakim karşısına çıkacaktı.

Habere göre, Hollandalı kadın ile benzer durumda olan 14 Hollanda vatandaşı daha bulunuyor. Gözaltında tutulan Hollanda vatandaşlarının devam eden davaları nedeniyle ülkeden ayrılmasına izin verilmiyor.

Hollanda'nın Eindhoven kentinin Sosyalist Parti Grup Lideri Murat Memiş de PKK propagandası suçlamasıyla Türkiye'de tutuklanmıştı. Memiş, temmuz ayında suçlamalardan aklandı ve Türkiye'yi terk etmesine izin verildi.