image

PeyamaKurd - Ülkede artan şiddet protestolarına ilişkin açıklamada bulunan Hollanda’da Eindhoven Belediye Başkanı John Jorritsma, durumun bu şekilde tırmanmaya devam etmesi halinde "iç savaşa doğru ilerlemekte olduklarını" ifade etti.

Hollanda'da hükümetinin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele etmek amacıyla uygulamaya koyduğu gece sokağa çıkma yasağı nedeniyle ülke çapında protesto gösterileri yapıldı.

Salgın sürecinde başkent Amsterdam ve Eindhoven başta olmak üzere Apeldoorn, Arnheim, Breda, Lahey, Enschede, Roermond, Tilburg ve Venlo kentlerinde düzenlenen eylemlerin bazılarında polisle göstericiler arasında çatışma yaşandı.

Kovid-19 test merkezi ateşe verildi

Hükümet karşıtı protestolar, cumartesi akşamı bir grup kişinin Hollanda'nın kuzeyindeki Urk kasabasındaki bir Kovid-19 test merkezini ateşe vermesinin ardından patlak verdi. Hollanda basınına yansıyan veriler ve devlet makamlarının aktardığına göre, söz konusu gösteriler kapsamında 130'dan fazla kişi gözaltına alındı.

Gösterilerin yapıldığı Amsterdam’ın kent merkezindeki bir meydanda polis, yaklaşık bin 500 kişilik bir kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullandı. Belediyenin aktardığı bilgilere göre, kentte en az 100 kişi gözaltına alındı. Polis aynı zamanda, Belediye Başkanı Femke Halsema'nın rezidansını koruma altına aldı.

Eindhoven'da ise polis, yüzlerce göstericiden oluşan gruba biber gazı sıktı. Kentte çok sayıda otomobil ateşe verilirken, kentin ana garında dükkanlar yağmalandı. Olaylar nedeniyle demiryolu trafiği geçici olarak durdurulurken, şehirde en az 30 kişi gözaltına alındı.

Gösterilere ilişkin açıklamada bulunan Eindhoven Belediye Başkanı John Jorritsma, durumun bu şekilde tırmanmaya devam etmesi halinde "iç savaşa doğru ilerlemekte olduklarını" kaydetti.