image

PeyamaKurd - DSÖ'den yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) çok daha ve ölümcül olan Hindistan mutasyonunun ülkede salgının çok hızlı yayılma nedeni olduğu belirtilerek virüsün aşılara daha dirençli olduğuna dikkat çekildi.

Cenevre’de AFP’ye açıklamada bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) baş bilim insanı Dr. Soumya Swaminathan, ilk olarak Ekim ayında Hindistan’da keşfedilen B1.617 isimli Hindistan mutasyonunun, dünyanın en büyük ikinci ülkesinde salgının kontrolden çıkıp hızla yayılmasındaki ilk faktörlerden biri olduğunu kaydetti.

DSÖ'lü bilim insanları, bununla birlikte Hindistan’da vaka ayısındaki büyük artıştan bunun tek başına sorumlu tutulamayacağına işaret ederek, özellikle sorumluluğun ihtiyati elden erken bırakan ve kitlesel etkinlikler düzenlemesine izin veren Hindistan hükümetine ait olduğuna vurgu yaptı.

Ayrıca bilim insanı açıklamasında, “B1.617, bulaşma oranını artıran bazı mutasyonlara sahip olduğu, ayrıca aşılama veya doğal enfeksiyon tarafından üretilen antikorlara potansiyel olarak dirençli hale getirebileceği için bir endişe çeşidi olabilir” sözlerine yer verdi.