image

PeyamaKurd - Rusya-NATO ilişkilerinin askıya alınmasının, ‘korkunç bir şey olmadığını’ dile getiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın NATO Daimi Temsilciliği’nin askıya alınmasının, ilişkilerde gerçekte yaşanan gerilimin ‘resmileştirilmesi’ olduğunu ifade etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, NATO’nun birtakım Rus personeli sınır dışı etme kararı almasını takiben Rusya’nın da NATO Daimi Temsilciği’ni tamamen askıya alma kararı sorusunu Rossiya-1 televizyonunun canlı yayınında yanıt verdi.

Açıklamasında, “NATO’nun saldırgan tavrı hiçbir zaman sır olmadı" diyen Sözcü Peskov konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

"Bu, bizim ülkemize karşı kurulmuş bir blok. Hiçbir barışçıl açıklama ya da NATO’nun bu saldırgan yönelimine giydirilen hiçbir kılıf, bu bloğun gerçek varlık sebebini gizleyemez. Karşımızdaki, bizi düşman olarak gören saldırgan bir blok. Dolayısıyla, söz konusu saldırganlığın arttığı bu dönemde, başlıca vazifelerinin biri zaptetmek olduğunu ilan ettikleri bu dönemde bu ilişkilerden vazgeçersek bunun hiçbir korkunç tarafı olmaz.”

Ayrıca Peskov, Rusya’nın, NATO’nun saldırganlığına karşın her daim ilişkilerin gelişmesinin destekçisi olduğunu ekleyen Kremlin Sözcüsü, “Çabalarımızın tümünün nafile olduğunun artık apaçık hâle geldiği şu an, gerçekteki durumu resmileştirmiş olduk” değerlendirmesinde bulundu.