image

PeyamaKurd - YSK ile ilgili açıklamada bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “İtirazları değerlendirirken de mazbataların verilmesi konusunda da YSK üzerine düşeni bir an önce yapmalı, anayasanın ya da yasaların dışına düşmemelidir” ifadesini kullandı.

Temelli, Diyarbakır'da bir düğün salonunda partisinin seçilen belediye başkan adaylarının katılımıyla düzenlenen seçim değerlendirme toplantısında, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) anayasal bir kurum olduğunu, hukukun üstünlüğü, seçim adaleti ve seçimin nasıl yapılacağına dair ortaya çıkmış yasalara uymak zorunda olduğunu dile getirdi.

YSK’ya çağrıda bulunan Temelli, “Buradan YSK'ye de çağrımızı yeniliyoruz. İtirazları değerlendirirken de mazbataların verilmesi konusunda da YSK üzerine düşeni bir an önce yapmalı, anayasanın ya da yasaların dışına düşmemelidir” dedi.

Temelli açıklamasının devamında, Yerel seçimlerde uzun süre üzerinde çalıştıkları stratejiyi başarılı bir şekilde hayata geçirdiklerini savunarak, bu aşamadan sonra işin belediye başkanları ve meclis üyelerine düştüğünü kaydetti.