image

PeyamaKurd- Halkların Demokratik Partisi (HDP) hasebi ile 5'inci Büyük Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, Türkiye’nin önümüzdeki sene yapılacak olan genel seçimlerine vurgu yaparak, değerlendirmelerde bulundu. Eş Başkan Sancar, cumhurbaşkanlığı adaylığı için, muhalefete iki seçenek sundu.

HDP’nin 5’inci Olağan Kongresi Ankara Spor Salonunda devam ederken, ilk önce HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşma yaparak, katılımcılara şu şekilde seslendi:

“Kimsenin önünde diz çökmedik. Kimseye biat etmedik bundan sonra da kimseye diz çökmeyeceğimize, biat etmeyeceğimize sizlerin huzurunda söz veriyoruz. Sevgili halkımız. Bugün güneş bir başka güzel doğdu. Karanlığa inat yarattığınız bu coşkuyla bugün burada bir tarih yazdınız. Herkes bu salondaki büyük değişim iradesine iyi baksın. Geleceği kuracak güç bu salondadır. Bu ses halkların gümbür gümbür geliyorum diyen değişim sesidir.”

“Kazanımları ortadan kaldıramazsınız”

Pervin Buldan, iktidara seslenerek “Kürt karşıtı politikanızla kazanımları ortadan kaldıramayacaksınız” diyen Buldan, “Her yere sesimizi ve sözümüzü ulaştıracağız. Ayrımcılığa ve haksızlığa uğrayan herkesi HDP’de buluşturacağız. Büyüyen demokrasi ittifakımız ve Kürdistani partilerle olan ittifakımız umudu büyütmektedir. Bu final dönemini halklarımızın demokratik zaferine bir mutlaka yetiştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Kürt sorunu, bu ülkenin hakikatidir”

Buldan, yaptığı konuşmanın devamında, “Kürt sorunu hakikat olarak bu ülkenin önünde durmaktadır. Bir yüzyıl daha aynı acılarla böyle devam etmeyecektir. Kürt karşıtı dış politikanızla Kürt sorunu gerçeğini ve Kürt halkının kazanımlarını ortadan kaldıramayacaksınız. Çözüm HDP’dir, çözüm biziz, çözüm sizlersiniz.”dedi.

Mithat Sancar uyardı: ‘Kendi adayımızla gireriz’

HDP’nin Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da katılımcılara seslenerek, önemli mesajlar verdi. Sancar:

“Seçimler yaklaştıkça kısır siyasi hesaplar yaparak bazı senaryolar devreye sokarak Kürt sorununu araçsallaştırmak istiyorlar. İmralı’ya uygulanan mutlak tecritle ilgili tartışmaların bu çerçevede değerlendiriyoruz.

Hükümeti buradan apaçık uyarıyoruz. Tecrit üzerinden oyun oynamayın, böyle hassas bir meseleyi iktidar hedeflerinize alet etmeyin. İmralı adına söz kurmayın, halkı yanıltarak afaki gündemler yaratmayın. Öcalan’ın ne düşündüğünü kamuoyunun öğrenmesini sağlayacak imkanları sağlayın.” dedi.

“Kürt sorunu, seçim dönemlerinde hatırlanacak bir mesele değildir”

Eş Genel Başkan Sancar, konuşmasında Türkiye’nin muhalefet partilerine de uyarıda bulunarak, “Muhalefete de sesleniyoruz. Tecrit iktidarın tekeline ve manipülesine bırakılmayacak kadar önemlidir. Barış konusunda katkı sağlayacağı kanıtlanmış bir aktörün şimdi de bu rolünü oynamasını sağlayacak şartların yaratılmasını muhalefetin de demokrasi güçlerinin de talep etmesi gerekiyor. Tecrit bu ülkede barışa katkı sağlamaz, çözümsüzlük politikalarının sürmesine yarar. Kürt sorununu seçim dönemlerinde hatırlanacak ve araçsallaştırılacak mesele değildir. Kim bunu siyasi çıkarı için kullanmak isterse büyük yanılır. Her kim bir iki oy için milliyetçilik yarışına girerse büyük kaybeder." ifadelerini kullandı.

“Biz de kendi adayımızla gireriz”

Seçimlere dair konuşan Sancar, “Hedefimiz halkların, ezilenlerin, dışlananların ortak iradesini parlamentoda en güçlü şekilde temsil etmek. Bu hedefte en ufak bir tereddüdümüz yoktur. Cumhurbaşkanlığı seçimde tutumumuz nettir. Kamuoyu önünde şeffaf görüşmeler yapılması halinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız. Eğer bu çağrımıza karşılık alamazsak, seçimlere kendi adayımızla girme seçeneğini de çok ciddi önümüze koyarız. Hedefimiz de en az ikinci tura çıkmaktır.” ifadeleri ile siyasi gündemde tartışılacak mesajlar verdi.