image

PeyamaKurd - HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun,  AKP Cizre eski İlçe Başkanı Cihan Güven’in kardeşi Tahir Güven’e pusu kuran kişinin, evinde yakalandığına yönelik iddiasına yanıt verdi.

Kaçmaz, Soylu’nun iftira attığını belirterek E-Devlet'ten aldığı ikametgâh belgesini gösterdi. Kaçmaz konuşmasında, "Benim ailemin, kardeşlerimin Türkiye'nin birçok yerinde oturduğu birçok adresi var. Dün gece bahsettiği kişi Silopi çarşı merkezine yakın bir yerde gözaltına alındı" dedi.

Soylu'nun söz ettiği kişinin HDP Gençlik Meclisi üyesi olduğunu ve aylardır Şırnak il ve ilçelerinde emniyet teşkilatının gözü önünde çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Kaçmaz, "Eğer dediğiniz gibi YPS üyesi ise bugüne kadar niye işlem yapmadınız? Utanmıyor musunuz yalan söylemeye" diye konuştu.

Ayrıca daha önce de PKK üyesi oldukları iddia edilen ancak beraat ederek tazminat alan kişilerin fotoğraflarını gösteren Kaçmaz, Soylu’ya hitaben, "Kendi pisliklerinizi bize saldırarak örtmeye çalışmayın. Size yanlış bilgi verdilerse de hesabını sorun. Çünkü bu iftiranız karşısında ant olsun ki sizden hesap soracağım" ifadesini kullandı.

Soylu TBMM'de Plan Bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Cizre’de eski AKP İlçe Başkanı Cihan Güven'in kardeşi Tahir Güven'in öldürüldüğü saldırıda pusuyu kuran Mehmet Miraç Dinç'i, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz'ın evinde yakaladıklarını iddia etmişti.