image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi genel merkezine önemli bir ziyaret gerçekleştirdi.

HDP heyeti, muhalefet turları kapsamında bugün de DEVA Partisini ziyaret etti. DEVA Genel Başkanı Ali Babacan ve parti heyetiyle yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Çok önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktaran Buldan, “Bugünkü görüşmemizde iki ana tema üzerinde durduk. Birincisi ekonomik krizdi. Bugün Türkiye’yi çok derinden sarsan, derin yoksulluğun yaşandığı bu ekonomik krize nasıl bir çare bulabiliriz muhalefet partileri olarak, bunu konuştuk. Elbette bu çarenin vazgeçilmez unsuru olarak bir erken seçimin olması gerektiğini bugün DEVA Partisi ile de konuştuk. Erken seçim çağrımızı bir kez daha yinelemek istiyoruz” dedi.

Öte yandan Sancar da, “Amaç burada ittifakları tartışmak değil sorunlar karşısında ortak iradeyi ortaya çıkaracak mekanizmaları işletmektir. Bu iktidarın ayakta kalma stratejileri arasında ayrıştırma ve kutuplaştırma olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Buna karşı etkili yöntem ise diyalog, müzakere ve istişare mekanizmalarını yerleştirmek ve yaygınlaştırmaktır” ifadesini kullandı.

Sancar devamında toplumsal barış mesajı vererek, “DEVA Partisi ile bu konuda büyük bir mutabakat ve fikir birliği içinde olduğumuz görmekten son derece memnunuz” diye konuştu.

Babacan, HDP’li eş başkanlara teşekkür etti!

Basın açıklamasında konuşan DEVA Partisi lideri Babacan ise, Türkiye’de çözülmesi gereken ilk sorunun ifade basın özgürlüğü olduğunu aktararak şu şekilde konuştu:

“Kurumları önceleyen ve kural bazlı hukuka bağlı bir yönetimle ülkenin idare edilmesi gerekiyor. Bu konuda çalışıyoruz, hazırlanıyoruz. Bu süreç içerisinde siyasi partilerle yakın bir diyalog ve istişare içerisindeyiz. Özellikle güçlendirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sistem isteyen siyasi partilerle daha yakın bir istişare içerisindeyiz. Bu çerçevede HDP Eş Genel Başkanları Sayın Buldan, Sayın Sancar ve çalışma arkadaşlarıyla hem mevcut ekonomik krizle ilgili konuları değerlendirdik hem kendilerini üzerinde çalıştığımız güçlendirilmiş parlamenter sistemin gelmiş olduğu aşama ile ilgili bilgilendirdik. Bu konularda kendilerinin değerli görüşlerinden de çok istifade ettik. Bu ziyaret nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum. Bu diyalogun süreceğini ifade etmek istiyorum. Katıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum.”

Buldan ve Sancar, Kılıçdaroğlu'nu da ziyaret edecek

HDP heyeti bugün ayrıca CHP Genel Merkezi'ne de bir ziyaret gerçekleştirecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile bugün bir araya geleceği kaydedildi.

Görüşmenin ardından liderlerin kameralar karşısına geçmesi bekleniyor.

HDP'li Buldan ve Sancar dün Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret etmiş ve ziyaretin ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti.