image

PeyamaKurd - Kürt sorununun çözümü konusunda muhalefete sert eleştirilerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Türkiye'de muhalefet partileri arasında da çeşitli çevrelerde de Kürt sorununda çözüm konusunda fazlasıyla temkinli, hatta ürkek ve bazen de üzücü tavırlar ortaya konabiliyor" ifadesini kullandı.

"HDP'liyiz, her yerdeyiz" programına katılan Mithat Sancar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Hüda Kaya, Murat Çepni, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, MYK ve PM üyeleri ile birlikte Aydın'da siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir görüşme yaptı.

Programda açıklamalarda bulunan HDP lideri Sancar, programının amacının ülke sorunlarına çözümü birlikte aramak olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca Sancar açıklamasında İzmir ve Marmaris'te HDP binalarına yapılan saldırıları hatırlatarak şu ifadelere yer verdi:

"Bu saldırıların temelinde iktidarın nefret siyaseti, ayrıştırma politikası, düşmanlaştırma anlayışı yatıyor bunu biliyoruz. Kim ki bu saldırıların münferit olduğunu iddia ediyorsa bilin ki saldırıların sorumlusudur ya da sorumluluğunun ortağıdır. Bu tür saldırıların hiçbir dönemde münferit olmadığını, olamayacağını aksine belli amaçlar için örgütlü bir şekilde gerçekleştirildiğini biliyoruz. Türkiye tarihi bu konuda acı tecrübelerle doludur."

Öte yandan Sancar, Kürt meselesinin mutlaka çözülmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Bunun da bir tek yolu var o da demokratik çözüm, demokratik siyaset, diyalog, müzakere ve toplumsal meşruiyettir. Bu dört unsuru bir araya getirdiğimizde, Kürt sorununun çözümünü iktidarlardan beklemek gibi bir yanlışa düşmekten kurtuluruz" açıklamasında bulundu.