image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, bugün Gelecek Partisi Genel Merkezi'nde Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret ederek erken seçim çağrısında bulundu.

Ortak basın açıklamasında bulunan Davutoğlu ile Buldan ve Sancar, Türkiye gündemine değindi.

Sancar basın açıklamasında, “İktidarın şu an kendini sürdürme stratejisini temelinde toplumu ayrıştırmak ve kutuplaştırmak, bu gerilimlerden kendine fayda sağlamak var. Bunu biliyoruz. Bunun karşısına muhalefet olarak çıkaracağımız en büyük cevap toplumsal barışı inşa imkanlarının güçlü olduğunu göstermektir” ifadesini kullandı.

Pervin Buldan ise konuşmalarında erken seçim çağrısında bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Tabii bugün Türkiye’nin içerisinde bulunduğu mevcut durumu ve bu mevcut durumla birlikte de Türkiye toplumunun bizden beklentilerini konuştuk. Ekonomik krizin başta olduğu ve bu ekonomik krizle birlikte Türkiye toplumunun beklenti içinde olduğu, muhalefet partilerinin bir araya gelmesiyle birlikte bu beklentiyi en azından seçim dönemine kadar istişare ederek, bu süreci nasıl yürüteceğimize ve yöneteceğimize dair görüşlerimizi paylaştık.

Elbette ki HDP olarak, bugün Türkiye’nin en önemli ihtiyacının bir erken seçim olduğunu ifade ettik. Erken seçim talebimizi Gelecek Partisi ile de paylaştık. Yarın diğer genel başkanlarla yapacağımız görüşmelerde de ifade edeceğiz.

Biz de hemen seçim, acil seçim diyoruz; Türkiye’nin bu mevcut durumdan kurtulabilmesi için. Ancak erken seçim olacağı tarihe kadar da bir geçiş dönemine ihtiyaç var.”