image

PeyamaKurd - Hazar Denizi'nin kıyı kesimlerinde büyük bir patlamanın meydana geldiği açıklandı. Yaşanan patlama sonrası hemen alarma geçildiği ve bölgeye ekiplerin sevk edildiği kaydedildi.

Dünyanın en büyük gölü veya tam teşekküllü bir deniz olarak sınıflandırılan Hazar Denizi'nde çok şiddetli patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre yaşanan patlamanın nedeninin bilinmediği vurgulandı.

Hazar Denizi'nde meydana gelen patlama atom bombasını andırırken, gökyüzünün bir anlığına kızardığı belirtildi. 

Ayrıca patlamanın Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de dahi hissedildiği ve Bakü'de deprem etkisi yarattığı belirtildi. Bakü halkının, şiddetli patlama nedeniyle büyük korku yaşadığı ve acilen bilgi almak için telefonlarına sarıldığı ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ise, Hazar Denizi'ndeki söz konusu patlamanın Ümid doğal gaz sahasından 10-12 kilometre uzaklıkta gerçekleştiği belirtilerek, "SOCAR'ın doğrudan kontrolü altındaki açık deniz platformları ve endüstriyel tesislerde herhangi bir kaza yaşanmadı ve çalışmalar normal seyrinde devam ediyor" ifadesi kullanıldı.