image

PeyamaKurd - Irak’taki Haşdi Şabi güçleri, bugün şafak vakti ABD uçakları tarafından Irak- Suriye sınırındaki mevziilerine yönelik saldırının, Irak’ın egemenliğini hedef aldığını ileri sürdü.

Bugün düzenlenen bir basın toplantısında Haşdi Şabi'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün sabah saat 2 civarında ABD savaş uçakları, Irak sınırından 13 km içeride, el-Anbar vilayetinin Kaim ilçesinde 14. ve 46. Tugay’da Haşdi Şabi güçlerine bağlı üç noktayı hedef aldı. Bu saldırı, IŞİD teröristlerinin Suriye’den Irak’a sızmasını önlemek için olağan görevlerini yerine getiren dört unsurun şehit olmasıyla sonuçlandı."

ABD'nin düzenlediği saldırı ile ilgili Haşdi Şabi güçlerinin, ortak operasyonlar önderliğinde resmi görevlerinde olduğu belirtilirken, Irak’taki yabancı varlığına karşı herhangi bir faaliyette bulunmadıkları ve bu durumun, Haşdi Şabi güçleri tarafından defalarca dile getirildiği belirtildi.

Örgüt yetkililerinin açıklamasında, “Bombardımana maruz kalan noktalarda, Haşdi Şabi’yi hedef alma suçunu haklı çıkarmaya çalışan ABD’nin iddialarının aksine herhangi bir depo ve benzeri tesis yer almıyor” denildi.

Ayrıca örgütün açıklamasında “Güçlerimize yönelik bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu saldırılara yanıt verme konusunda yasal hakkımızı saklı tuttuğumuzu ve faillerinden hesap soracağımızı teyit ediyoruz” sözlerine yer verildi.