image

PeyamaKurd - Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Nasır Hariri, Afrin hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Hariri, Rojava’nın Afrin kentinde, silahlı gruplar tarafından hak ihlallerinin yaşandığını söyledi.

Hariri, Afrin'de insan hakları ihlallerinin silahlı gruplar tarafından yapıldığını kabul ederek, birçok ihlalin mahkemelerde kaydedildiğini ve bu ihlallerin birçoğunun Suriye Milli Ordusu’na (SMO) bağlı silahlı grupların mensupları tarafından işlendiğini söyledi.

İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Hariri şu ifadeleri kullandı:

““Afrin’de sivil veya askeri mahkemelerce tescil edilmiş çok sayıda hak ihlali ve suç var. Bu suçları işleyen birçok taraf var. Bunların içerinde siviller de var silahlı kişiler de var, bir kısmı da Milli Ordu (SMO) tarafından yapılmıştır. Bu ihlaller Suriye Muhalefeti’nin sorumluluğundadır.

Afrin’deki hak ihlallerini gerçekçi bir şekilde ortaya çıkarmak için müttefiklerimizle ve özellikle Türkiye'yle birlikte çalışmamız gerekiyor ve bunun için bir bilgi toplama komitesi kurduk.”

Afrin’deki hak ihlalleri, Türkiye destekli silahlı grupların bölgeye girmesinden bütana, özellikle uluslararası kuruluşlar tarafından sürekli gündeme getiriliyordu.

Afrin’de şimdiye kadar binlerce Kürt kaçırıldı. Kimisi işkence gördü, kimisi fidye karşılığı serbest bırakıldı, kimisinin de akıbeti daha belli değil. Silahlı gruplar tarafından Kürtlerin evlerine ve tarım arazilerine el konuldu.